1. Anasayfa
 2. Konsol

PlayStation 5 Özellikleri, Oyunlar ve Fiyatı

PlayStation 5 Özellikleri, Oyunlar ve Fiyatı
PlayStation 5 Özellikleri, Oyunlar ve Fiyatı
0

İçerik Tablosu

PlayStation 5 Özellikleri, oyunları ve fiyatı, PS5 En Sevilen ve En Çok Oynanan Oyunları, Türkiye’ye Giriş Fiyatı, Satış Fiyatı  ve daha fazlası.
Sony’nin yeni konsolu Playstation 5 çıktığı günden bu yana, özellikleri ve fiyatlandırması ile gündemdeki yerini korumakta. PS5 özellikleri arasında yer alan tüm özellikleri, sizler için tamamen Türkçe olarak derledik. Fiyatlandırma konusuna gelecek olursak, yeni nesil bu oyun konsolunun fiyatı dudak uçuklatan cinsten. Özelliklerinin ve fiyatının yanı sıra playstation 5 için özel oyunların gelmesi, Oyunların PS5 kadar pahalı olması ve daha fazlası hakkında sizlere bilgi vereceğiz.

Playstation’ın en yakın rakibi, ülkemizde de yavaş yavaş popülerliğini arttıran Xbox oyun konsollarıdır. İki oyun konsolu da (PS ve Xbox) oldukça önemli özelliklere sahiptirler. Bu özellikler neredeyse, günümüzün en iyi bilgisayarlarından bile fazladır.

 

İnce ve Şık Tasarımıyla 2021’e Damgasını Vurdu

İnce ve Şık Tasarımıyla 2021’e Damasınıg Vurdu. Playstation 5 tanıtıldığı ilk gün çok dikkat çekti. Playstation 5 oyunları ve fiyatının  yanı sıra, rengi ve tasarımıyla insanların dikkatini çekmeyi başardı. Playstation 4 ile Playstation 5 karşılaştırması yapan insanlar açık ara Playstation 5’in tasarım anlamında çok daha başarılı olduğunu dile getirdi. Playstation, diğer konsollarına nazaran tasarımsal açıdan farklı bir yol izledi. Diğer konsollara nazaran renginin beyaz olarak piyasaya çıkması, kimi insanlar tarafından eleştiriye maruz kalsa da, çoğunluk tarafından beğenildi. Yeni konsolun tasarımı ise, diğer playstation konsollarına kıyasla daha eğimli bir yüzeye sahip. Üzerinde bulunan led aydınlatmalar, tasarımdaki eğimli ve zarif yapı Playstation 5 için olumlu geri dönüşlere sebep oldu. Playstation diğer konsollarında da olduğu gibi yeni konsolunda da Yatay ya da dikey kullanım hakkı sunuyor.

Türkçe Dil Desteğine Sahip PS5’in Teknik Özellikleri  

Ülkemizde 19 kasım tarihinde piyasaya sürülen Playstation 5 kısaca PS5, diğer konsollarda da olduğu gibi Türkçe dil desteği ile geliyor. Bunun yanı sıra PS5 oyunları ve PS5 için uyumlu hale getirilen diğer oyunlarda Türkçe dil desteğine sahiptir. Playstation 5 teknik özellikler bakımından çok zengin. Tanıtımında kullanılan video da gösterilen oyunun Unreal Engine 5 oyun motoruna sahip olduğu görüldü. Bu oyun motoru, oyunlardaki ışıklandırma ve yansıma sayesinde gerçekçi ve akıcı bir oyun deneyimi sunuyor.

Maddeler halinde PS 5 ile ilgili bilmeniz gereken tüm özellikleri sizlere sıralayacağız. PlayStation 5 özellikleri;

 • İşlemci olarak, x86-64-AMD Ryzen Zen 8 Core / 16 Threads at 3.5GHz modeli tercih edilmiş.
 • Grafik işlemcisi olarak da 2.23 GHz’ye kadar çıkabilen AMD Radeon RDNA 2 modeli kullanılmış.
 • Disk olan modellerinde, Ultra HD Blu-ray ve 100 GB’a kadar okuma kapasitesi eklenmiş.
 • PS 5’in ağırlığı 4.5 KG iken, 350 W gücüne sahiptir.
 • Bluetooth 5.1 ve Ethernet (10BASE-T, 100BASE-TX, 1000BASE-T) / IEEE 802.11 a/b/g/n/ac/ax bağlantılarını desteklemektedir.
 • HDMI özelliği ile 4k 120 Hz’ye kadar görüntü sunabilmektedir.
 • 825 GB’lık bir SSD diske sahiptir.
 • 825 GB’lık bu diskin yazma hızı ise 5.5 GB/s olarak bildirilmiştir.
 • USB 2.0’dan 1 adet mevcuttur.
 • USB 3.2 GEN’den ise 2 adet mevcut.
 • USB-C 1 adet var.
 • HDMI 2.1’den de 1 adet mevcuttur.

PS5 En Sevilen ve En Çok Oynanan Oyunları

PS5 En Sevilen ve En Çok Oynanan Oyunları sizlerle buluşturuyoruz. Playstation 5 çıktığı tarihten itibaren sadece oyuncuların değil, aynı zamanda birçok oyun yapımcısının ve geliştiricisinin dikkatini çekti. Birçok yapımcı PS5 de olan oyun açığını kapatmak için sony ile görüşmelere başladı. Bağımsız firmalar dışında, sony için çalışan bazı firmalar çoktan yeni nesil oyunlar geliştirmeye başladı. PS5 sadece yeni oyunlar değil, bir önceki nesil olan Playstation 4 konsolunda popüler olan oyunları, yeni nesil konsola uygun hale getirilmesini istedi. Bunun yanında bir VR oyunu olan Half Life: Alyx PS5 oyunları arasında. Şimdi bu oyunlardan bazıları bakalım.

Assassin’s Creed Valhalla

Ubisoft’un yapımcısı olduğu Assassin’s Creed serisinin son oyunu olan Assassin’s Creed valhalla, PS5 ile birlikte piyasaya çıktı. Sony Exclusive oyunları saymazsak Assassin’s Creed valhalla, Playstation 5’te çıkan ilk oyunlardan biri. PS5’in özelliklerini sonuna kadar kullanan Assassin’s Creed valhalla, oyunculara görsel şölen yarattı. Assassin’s Creed bizi valhalla ile beraber  kuzey denizinde, Norveç`te bir viking olarak karşılıyor. Assassin’s Creed valhalla RPG yani aksiyon rol yapma türü olan bir oyun. Bir viking olan Eivor’u yönettiğimiz Assassin’s Creed valhalla bol aksiyon ve eğlence sunuyor.

Assassin's Creed Valhalla
Assassin’s Creed Valhalla

Call of Duty: Black Ops Soğuk Savaş

Call of Duty: Black Ops Cold War, yeni nesil konsollarla beraber tanıtıldı. İçerisinde ülkemizden de bir kısım yani Trabzon`da bulunan Call of Duty: Black Ops Cold War PS5 konsolunda oyuncularla buluştu. Call of Duty: Black Ops Cold War birinci şahıs nişancı, yani FPS türünde bir oyun. Black Ops serisinin beşinci ve Call of Duty serisinin on yedinci oyunu. PS5 konsolunun bütün özeliklerinden yararlananan Call of Duty: Black Ops Cold War, çok oyunculu FPS oyunu olarak tek başına liderliği korumakta.

Call of Duty Black Ops Soğuk Savaş
Call of Duty Black Ops Soğuk Savaş

Şeytanın ruhları

Demon’s Souls, 5 şubat 2009 yılında Playstation 3 özel oyunu olarak oyuncularla buluştu. Çıktığı dönem çok ses getiren Demon’s Souls, souls severler için bu seferde Playstation 5 için remake olarak bizlerle buluştu. Aradan geçen 11 yılın ardından souls severlerin kalbini feth etmiş, performans ve grafik olarak insanları kendine hayran bırakmış bir yapım olarak PS5 konsolunda en çok oynana oyunlar arasında yer almayı başarmış. Demon’s Souls zorlu savaş mekanikleri ve derin karakter özelleştirmeleri olan bir RPG oyunudur.

Şeytanın ruhları
Şeytanın ruhları

Marvel’in Örümcek Adamı: Miles Morales

Spider-Man serisine bu sefer Miles Morales ile devam ediyoruz. New York da özgürce dolaşmanın, binaların üstünden şehri izlemenin verdiği keyif dışında harika dövüş mekaniklerinin, güzel ve akıcı bir hikaye bulunduran Miles Morales, PS5 için çıkmış bir özel oyundur. Serinin devamı olan Miles Morales aksiyonun bol olduğu, grafik açısından gözü doyurduğu, hikayesi ve akıcılığı ile sizi içine çeken harika bir yapım. PS5 oyunları arasında en çok oynan oyunlardan biri olan Miles Morales daha çıkmadan hayranlar tarafından ön siparişlerin tükendiği bir oyun.

Marvel'in Örümcek Adam Miles Morales
Marvel’in Örümcek Adam Miles Morales

Sackboy: Büyük Bir Macera

Playstation her nesilde olduğu gibi yeni nesil konsolu için oyun çıkarmaya devam ediyor. Bu sefer ise karşımızda en eğlenceli oyunlardan biri olan Sackboy var. Kendisini ilk kez 2008 yılında görmüş olsak da aramıza geri dönüş yapmış gibi görünüyor. Playstation 5 oyunlarından biri olan Sackboy, hayranları tarafından en çok oynanan oyunlardan biri oldu. Yamalı kukla dostumuz yeni nesil konsolun özelliklerinden faydalanmış gibi görünüyor. Özellikle grafik olarak şahane gözüken Sackboy, sizlere eğlenceli vakit sunabilmek için tekrar karşınızda.

Sackboy Büyük Bir Macera
Sackboy Büyük Bir Macera

Türkiye’ye Giriş Fiyatı ve Satış Fiyatı

Türkiye’ye Giriş Fiyatı ve Satış Fiyatı ile oyuncu kitleyi hayal kırıklığına uğrattı. Yüzde 20 gümrük, yüzde 50 ek ithalat vergisine tabi olan Playstation 5 fiyatı, insanların kafasında soru işareti bıraktı. Ülkemize 8.299TL fiyat ile giriş yapan PS5 e-ticaret sitelerinde 11.000 ile 13.000 arası fiyat çekiliyor. Bu fiyatlara rağmen yurt dışında olduğu gibi ülkemizde de çıkar çıkmaz stoklar tükendi. Özellikle ikinci el satış sitelerine düşen Playstation 5 için inanılmaz rakamlar isteniyor. Sony stokları güncel tutmaya çalışsa da ikinci el satıcılar tarafından anında tükeniyor. Playstation 5 sadece konsol fiyatı ile değil, oyun fiyatları ile de dikkat çekiyor. Özellikle Playstation 5 oyunları, eski konsoldan yeni konsola remake olarak getirilen oyunların fiyatlarına nazaran çok daha pahalı. Eski konsoldaki oyunların fiyatlarının ani artışı Türk oyuncular için kötü haber oldu. Oyun fiyatlarının yanı sıra kur değerleri nedeniyle artan fiyatların Türkiye içi satışları 400 ile 600 TL arası değişiyor.

Playstation 4 ile Playstation 5 Karşılaştırması

Playstation 4 ile Playstation 5 Karşılaştırması, hangisinin daha performanslı veya hangisi oyun açısından daha zengin. Bu karşılaştırmayı yapmak bir noktada yanlış. Bunun sebebi ise arada nesil farkının oluşu. Playstation 4, 20 şubat 2013 yılında piyasaya çıkmış bir konsol. Arada tam 7 yıl var! Teknoloji ve yeterlilik bakımından Playstation 5, yeni nesil bir konsol olduğu için daha performanslı ve daha iyi. Özellikle ara sahne yüklemeleri, grafik ve fps performansı gibi konularda çok başarılı. Fakat Playstation 4 oyunları, Playstation 5 oyunlarından daha fazla. Bu da oyun açısından PS4`ü daha zengin kılıyor. Eğer oyun açısından bir konsol almak isterseniz, oyun fazlalığı ve çeşitliliği açısından PS4 tercih edilebilir. Fakat bu PS5 oyun açısından yetersiz anlamına gelmiyor. Henüz yeni bir konsol olmasıyla beraber, yeni oyunların geliştirilmesi ve eski oyunların PS5 için yenilenip güncellenmesi devam ediyor. Önümüzdeki 2yıl içerisinde oyun açısından PS5ìn daha zengin olacağını tahmin etmek zor değil. Playstation 4 özellikleri ise şu şekilde;

 • Ana işlemci: Özel çipli tek işlemci
 • CPU: x86-64 AMD “Jaguar”, 8 çekirdek
 • GPU: 1.84 TFLOPS, AMD Radeon tabanlı grafik motoru
 • Hafıza: GDDR5 8GB
 • HDD: 500 GB veya 1 TB
 • Dış ebatlar: 265 MM × 39 MM × 288 MM
 • Ağırlık: 2.1 KG
 • Optik sürücü: BD 6-speed CAV
 • Optik sürücü: DVD 8-speed CAV
 • 2 port ile Super-Speed USB (USB 3.1 Gen1 )
 • Limana
 • Ethernet (10BASE-T, 100BASE-TX, 1000BASE-T)
 • IEEE 802.11 A / B / G / N / Ac
 • Bluetooth 4.0 (LE)
 • Güç kaynağı: AC 100V, 50 / 60Hz
 • Güç tüketimi: 165W
 • Çalışma ısısı: 5 ℃ – 35 ℃
 • AV çıkışı: HDMI çıkışı (HDR çıkış destekli)

PlayStation 5 Özellikleri, Oyunlar ve Fiyatı yazımızı sizler için hazırladık. Oyun Post olarak sizlere yazdığımız bu yazı, umarız sizlere bir katkı sağlamıştır. 

Resmi web sitesinden buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.