1. Anasayfa
  2. İnceleme

Marvel’s Spider-Man

Marvel’s Spider-Man
Marvel's Spider-Man_20180826012152

Insomniac Games tarafından PlayStation 4 için özel olarak geliştirilen Marvel’s Spider-Man, oyuncular arasında hit olmak için iki yıl bekledi. Güvenle söyleyebilirim ki bu beklediğimiz Örümcek Adam oyunu! Insomniac’ın bugüne kadarki en büyük projesi ve Marvel Oyun Evreninin kapısını aralayan bu oyun bana göre Örümcek Adam’ın ruhunu mükemmel bir şekilde yansıtıyor.

Bu oyunda sadece Örümcek Adam’ı ve gerçek kimliği Peter Parker’ı değil, Mary Jane Watson’ı ve sürpriz bir karakteri de kontrol ediyorsunuz. Hikaye ilerledikçe yardımcı karakterlerle oynadığınız görevler de değişecek. Bu sayede süper güçleri olmayan kahramanlarla oynamak da tekrar eden bir yapının önüne geçiyor.

Insomniac sadece bir Örümcek Adam hikayesi değil, aynı zamanda bir Peter Parker hikayesi sunuyor ve bu iki hikaye arasındaki geçiş çok güzel işlenmiş. Örümcek Adam oynamak, gece gündüz suçla savaşmak ve oyunu saf aksiyon olarak oynamak meşakkatli bir deneyim olabilir ve kısır bir hikaye sunabilir ve değişim ustalıkla yönetilir. Bir kahramanı oynamaktan biraz nefes almak istiyorsanız, Peter Parker’ın uğraşması gereken bir şey var ve bu görevler ana hikayeye çok şey katıyor. Çünkü en iyi Örümcek Adam hikayeleri, Örümcek Adam dünyası Peter Parker’ın (Bill Roseman/Örümcek Adam uzmanı) dünyasıyla buluştuğunda doğar. Bu büyüleyici hikaye, başından sonuna kadar bu formülü takip ediyor. Bu oyunda sadece kötüleri yenen komik bir süper kahramanı değil, aynı zamanda hayattaki yerini ve amacını bulmaya çalışan küçük bir çocuğu oynuyorsunuz. Peter, New York’ta yaşayan genç bir süper kahraman ama oyun o kadar güzel detaylarla süslenmiş ki kendimizi onun yerine kolayca koyabiliriz. … çoğumuz bu sokakları daha önce görmüşüzdür. Kendisini fiziksel olarak göremesek de radyoda çalan J. Jonah Jameson hiçbir zaman hiçbir şeye doymayan ve başarıya giden yolu her şeyde bulan bir ebeveyn gibidir. Yaptığınız her kahramanlık burnunuzun dibinde bir sorumluluk taşır ve bunu dinlemek inanılmaz derecede eğlencelidir.

Marvel’s Spider-Man hikayesi tamamen kendi evreninde geçiyor. Ancak oyun, hem çizgi romanlardan hem de Marvel Sinematik Evreninden ilham alan pek çok detaya sahip olsa da nihayetinde oyun için yazılan orijinal hikayede kendine yer buluyor. Bu, saflığı deneyimlemiş ve neredeyse sekiz yıldır suçla savaşan 23 yaşında bir Örümcek Adam. Bu bir hikaye değil. Kahramanımız üniversiteden yeni mezun olmuştur ve bir yandan iş hayatında ustalaşmaya çalışırken diğer yandan hayatını düzene sokmaya çalışmaktadır. Gündüzleri genç bir bilim adamı olan Peter, laboratuvarda çalışmak için Daily Bugle’daki işini çoktan bırakmıştır. Laboratuvarda çözülebilecek muammalar var, yani yarı zamanlı çalışmanın “başka bir işi” desteklediğini söyleyebilirsin. Bu görevleri tamamlamak size deneyim puanları ve Peter’ın kostümünü geliştiren modlar ve araçlar için gereken kaynakları kazandıracaktır. Bulmacalar kademeli olarak açılır ve aynı hızda zorluk derecesi artar. En zor bulmacalar bile deneme yanılma yöntemiyle kısa sürede çözülebilir. Uzun süre düşünmeye gerek yok. Ancak yeterince bilimseldirler ve zorluk arttıkça size bir başarı hissi verirler.

Wilson Fisk nihayet hapse atıldığında, Spider-Man’in New York sokaklarının barış içinde olacağına dair naif bir hayali vardır. Çete lideri ayrıca Şeytanın Nefesi adlı bir projeye kafayı takmıştır, ancak kahraman bunun ne olduğunu veya neden bu kadar önemli olduğunu bilmemektedir. Ana hikaye tamamen bu gizli projeye dayanıyor. Gizem perdesi aralanınca ve adı verilen bu pek de fena olmayan projenin sırları ortaya çıkınca insanların merakı artıyor. Tabii Örümcek Adam çizgi roman hayranıysanız, dediğim an Şeytanlar, ne olduğunu anlardım, ama bu başka bir mesele.