1. Anasayfa
  2. İnceleme

PUBG Oyunu Nedir, Nasıl Oynanır Ve PUBG Hakkında Bilgiler

PUBG Oyunu Nedir, Nasıl Oynanır Ve PUBG Hakkında Bilgiler
pubg nedir ve özellikleri
0

Günümüzün en popüler oyunlarından biri olan PUBG, bir video oyunudur. Ülkemizde bayağı bir popüler olan bu PUBG oyununda 100’e yakın oyuncu belirlenmiş bir rota ile bir uçakta oyuna başlıyor. İstedikleri zaman uçaktan atlıyorlar ve adanın herhangi bir yerine paraşütle iniyorlar.

Dünya çapında milyonlarca vatandaş tarafından oynanan PUBG, ülkemizde de oldukça popüler. Bireysel veya grup halinde oynanabilen oyun, akıllı telefon ve tabletlerde de oynanabiliyor. Peki PUBG nedir ve nasıl oynanır?

PUBG Nedir?

PlayerUnknown’s Battlegrounds’ın kısaltması olan PUBG, Bluehole tarafından yayınlanan, geliştirilmekte olan çok oyunculu bir video oyunudur.

Ayrıca bunu da okuyabilirsiniz: En İyi Pubg Nickleri, En Yaratıcı Pubg İsimleri 2021

Pubg Mobile Hileleri Şubat 2021 Güncel! %100 Çalışan Taktikler
Pubg Mobile nedir

PUBG Oyunu Özellikleri Nelerdir?

Takım olarak veya tek başına oynanabilen PUBG, FPS oyunları kategorisine girer. Oyunda uçakta toplanmış olan oyuncular, adadaki nesnelerle görevlerini yerine getiriyorlar, belirledikleri noktalara paraşütle atlıyorlar.

Oyun yaklaşık 100 kişiyi içeriyor. Son yıllarda özellikle gençler olmak üzere her yaştan insan aktif olarak online bilgisayar oyunları oynamaktadır. Genel olarak Knight Online ile başlayan online oyun çılgınlığı, uluslararası takımlarla büyük turnuvaların yapılmasına yol açmış, Metin2, World of Warcraft, Dota, Counter gibi birçok online oyun ile kullanıcı gruplarını çok üst seviyelere çıkarmıştır.

PUBG,son zamanlarda çıkan ve herkesin beğenisini kazanan son oyun oldu. Bu oyun Steam platformunda bir ücret karşılığında satın alınabilir. Steam, birçok PC oyununun orijinal versiyonlarının satın alınabildiği devasa bir oyun platformudur. Büyüyen kullanıcı tabanı ile bu müthiş oyun, Steam üzerinde güçlü satış rakamları yakalamayı başaran oyunlardan biri haline geldi.

Ayrıca Bunu da okuyabilirsiniz: 3 Basit Adımda PC’nizden Steam Nasıl Kaldırılır?

PUBG Nasıl Oynanır?

PUBG’de asıl amaç hayatta kalmaktır ve bu hedefe ulaşıldığında diğer oyuncuları ortadan kaldırmak için de önlemler almanız gerekiyor. Oyunda, yaklaşık 100 oyuncu, belirlenmiş bir rotaya sahip bir uçakta oyuna başlıyor. İstedikleri zaman uçaktan atlayıp adanın herhangi bir yerine paraşütle inerler.Tek başına grup olarak girmeyi tercih eden oyuncular rastgele farklı oyunculardan oluşan bir takıma atanır. Her durumda, oyuncular ölmeden oyunu kazanan son oyuncu veya takım olmaya çalışırlar. Takımdaki tüm oyuncular ölene kadar takım dağılmaz.

Her maçta oyuncular, istedikleri zaman belirli bir rota boyunca hareket eden uçaklardan atlayarak 8 x 8 kilometrelik büyük bir haritaya paraşütle atlayabilirler. Oyuncular haritaya indiklerinde, oyunu etkilemeyen kişisel kıyafet seçimleri dışında diğer oyunculara karşı avantaj elde edecek hiçbir şeyleri yoktur.

Oyuncular kask, zırh, çanta, silah, bomba, araç gibi çeşitli ekipmanları bulmak için çeşitli binaları ve alanları ararlar. Zırh, kask, çanta gibi ekipmanların 3 katmanı var, oyuncuların haritanın belirli alanlarında daha iyi ekipman ve araçlar bulma olasılığı daha yüksektir.

Her oyuncu daha kaliteli ekipman bulmak istediğinden, giderek bu alanlara akın ediyor ve bu da bu alanları daha tehlikeli hale getiriyor. Seviye yükseldikçe kapasiteleri ve kaliteleri de artar. Oyun, oyunculara 2 farklı tür sunuyor, istenirse oyuncular birinci veya üçüncü şahıs nişancı modunda oynayabilirler. Oynarken görüntüleme perspektifini değiştirebilirsiniz.

Her birkaç dakikada bir harita rastgele bir alana doğru küçülmeye başlar. Oyunculara haritanın güvenli bölgesine ulaşmaları için belirli bir süre verilir. Güvenli bölgeye zamanında ulaşamayan oyuncular, dış tehlike bölgesini yavaşça çevreleyen mavi parlayan bir duvarla karşı karşıya kalırlar.

Oyun boyunca bombalar, haritanın kırmızı bölge adı verilen rastgele seçilmiş bir bölümüne düşer. Bu bombalardan kurtulmak için oyuncular binaların içine saklanır veya bölgeden kaçmaya çalışırlar.

Toplam çalma süresi ortalama olarak 30 dakikadan fazla sürer. Oyunun her sonunda oyuncular, hayatta kalan oyuncu sayısı, öldürdükleri oyuncu sayısı ve oyunculara verdikleri hasara göre oyun içi para birimi ile ödüllendirilir. Bu ödül sadece oyunun kazananları için değil tüm oyuncular için geçerlidir. Bu oyun içi paralar, oyuncuların ücretsiz kasa kazanmalarını sağlar. Kasaların fiyatı her satın alımda katlanarak artar ve anahtar gerektiren etkinlik kasaları dışında kasaları açmakta serbesttir ve içinde rastgele bir öğe belirir. İçerideki açılmamış veya açık kasalar da Steam Topluluk Pazarı’nda takas edilebilir.

İlginizi Çekebilir