1. Anasayfa
 2. İnceleme

Hearts of Iron 4 Nasıl Oynanır?

Hearts of Iron 4 Nasıl Oynanır?
0

Oldukça olumlu oyun puanı ve değerlendirmesine sahip olan bu oyunu nasıl oynayabileceğiniz ile ilgili detaylı rehberimize hoş geldiniz. Hearts of Iron 4 nasıl oynanır? Sorusu için, oyunun oynama seçeneklerinden birini tercih etmeniz ilk öncelik olacak. Oyun singleplayer ve multiplayer olarak oynanabilmekte.

Tek oyunculu mod olan singleplayer modunda, rakipleriniz tamamen bilgisayarın yönlendirdiği botlarken, multiplayer olan modda rakipleriniz gerçek insan olmaktadır.

Oyun 1936 yılında geçtiği için Dünya Savaşı 2’nin bir alternatif senaryosunu oyun içinde deneyimleyebilirsiniz. Oyunun başladığı bu yıl içerisinde savaş öncesi ekonominizi düzenlemeniz gerekiyor.

Hearts of Iron 4 Ülke Seçimi

Hearts of Iron 4 oynamaya başlarken, savaşta yöneteceğiniz ülkeyi seçmeniz gerekiyor. Hearts of Iron 4 ülke seçimi yaparken tercih edebileceğiniz ülkeler;

 1. Fransa,
 2. Amerika Birleşik Devletleri,
 3. Birleşik Krallık (İngiltere),
 4. Almanya,
 5. Japonya,
 6. Sovyetler Birliği,
 7. Butan,

7 ana ülke etrafında şekillenen senaryoda, Butan ülkesini ilk oynayışınızda almanızı tavsiye etmiyoruz. Diğer 6 ülkeden bir tanesini alarak oyuna başlayabilirsiniz.

Hearts of Iron 4 Oyun ve Zorluk Ayarları

Oyunun sağ alt köşesinde ayarlar kısmı yer almakta. Hearts of Iron 4 nasıl oynanır? Sorusuna bir diğer yanıtta, oyununun zorluk seviyesi ve oyunun gidişatı açısından ayar yapmanın önemli olduğudur. En iyi verim ile oyunu oynamak ve daha çok keyif almak için, kişisel ayarlarınızı yaparken özen gösterebilirsiniz.

Hearts of Iron 4 oyun ve zorluk ayarları işlemlerinden sonra, oyunun sol üst köşesinde;

 • Politik gücünüzün ne durumda olduğunu kontrol edebilirsiniz.
 • İstikrar veya sürdürülebilirlik (Stability) oranınız da burada yer almakta.
 • Savaşta sizlere destek verecek ülkeler ve işçi gücünüz ile birlikte askeri fabrikaların durumunu da canlı olarak takip etmeniz gerekiyor.
 • Savaş araçlarınız için ne kadar yakıta sahip olduğunuzu görmeniz de mümkün.
 • Komuta gücünüzün hangi seviyeler de olduğunu da takip etmenize olanak sağlayan sembol sol üstte bulunuyor.
 • Ordularınızın (kara, deniz ve hava) kontrolünü de ekranın sol üstünden sağlayabiliyorsunuz.
 • Eğer herhangi bir nükleer silah keşfedilirse nükleer sembollü bir uyarı çıkıyor.

Hearts of Iron 4 rehberi için sizlere başlangıç seviyesinde bilgiler sunduk. Umarız bu keyifli oyuna başlarken, sizlere bir şeyler katabilmişizdir. Ayrıca bu oyunun bir hayran kulübü ve bilgilendirici İngilizce bir platformu da mevcut.