1. Anasayfa
  2. Haber

Mortal Kombat Scorpion’un Hikayesi

Mortal Kombat  Scorpion’un Hikayesi

Mortal Kombat’ın en popüler karakterlerinden biri olan Scorpion, önce yetim muamelesi görür ve sonunda kopyala yapıştır bir karakter olarak karşımıza çıkar. Kaynaklara göre yeni bir karakter tasarlamak yerine, oyunun o dönemdeki hafıza kısıtlamaları nedeniyle mevcut bir karaktere renk değişikliği yapılmış, eklenen bazı yeni hareketlerle hem depolama alanınız oluyor hem de bozulmayacak yeni bir karaktere sahip oluyorsunuz. bütçeniz… böylece Scorpion hızla doğdu.
Scorpion’un asla düşürmediği bir silah bir kunaidir. Bir ucunda mızrak bulunan bu zincir, Shirai Ryu adlı bir klanın kullandığı özel bir silahtır. Düşmanları kısa süreli sersemleten bu silah, 95 filmindeki gibi bir yılan değil!

Bu arada şunu da ekleyelim. Ünlü “Get Over Here” sesi, serinin yaratıcılarından Edward Boone tarafından seslendirildi ve birçok oyunda kullanılıyor.

Mortal Kombat Scorpion nedir?

Asıl adı Hanzo olan Scorpion, Sashimitome’nin sevdiği herkesi gözünün önünde katletmesinin hikayesine başlar. Lin Kuei’nin suikastçılarından biri olan Sub-Zero, bu hikayenin kahramanıdır. Çevresini vahşice katlettikten sonra ölümü tattığı bir senaryonun ardından, günün sonunda o kadar kinci bir hale gelir ki Karanlıkaltı’nın ateşi bile işlevini yitirir ve Usta Quan Chi’nin dikkatini çekmeye başlar. Çünkü Hanzo’nun potansiyeli kesinlikle çok önemli. Quan Chi, Hanzo’ya onu canlandırması ve ona bir amaç vermesi için bir akrep ruhu verir. Bir noktada İntikam Ateşini kendi lehine kullanır ve onu köleleştirir. Bir sonraki hayatında Hanzo veya Scorpion yeni olacak, bu yüzden Quan Chi’nin hizmetkarı olacak.

Yaşanan her şey arkadaşımız için ana motivasyon kaynağı gibi görünse de asıl amacı intikam almaktır. Aslında turnuva Scorpion için de pek bir şey ifade etmemektedir. Ailesinden intikam almak her şeyden önce gelir. Ancak, bir tür emanet görevi olarak kabul edilirse, turnuvaya katılması gerekir.

İlk turnuvada Sub-Zero’yu korkunç bir şekilde öldüren (evet, kafasını omurgasından kesen) Scorpion, ikinci turnuvada bir Sub-Zero daha olduğunu öğrenince bu turnuvanın olaylarını araştırmaya karar verdi. burada Sub-Zero, öldürdüğü kişinin küçük erkek kardeşidir. Yani merhum Sub-Zero’dan Bihan’dır. Quailian onun önünde duruyor. Bildiğiniz üzere Mortal Kombat Universe 2’de Subzero’lar bulunuyor. Bu konuyu zaten ayrıntılı olarak ele aldım, bu yüzden burada geçeceğim.

Arkadaşlarımız tüm gerçekleri öğrendikten sonra bunun Quan Chi’nin bir planı olduğunu öğrenir ve bir zamanlar onun emri altındakilere karşı düşmanlık beslemeye başlarlar.Sub-Zero’yu Scorpion’a karşı koyan Quan Chi’den başkası değildir. Tüm bunların sonucunda Scorpion ve Sub-Zero (Kuailiang) arasında bir dostluk gelişir. Öte yandan hem Scorpion’un Quan Chi’ye karşı tavrı hem de Kuai Liang’ın ağabeyi Bi Han’ın öldürülmesi onda bir sorumluluk duygusu yaratır. Nihayetinde Scorpion, Quairian’ı neden olduğu felaketten korumaya ant içer.

Biraz daha derine inerseniz, Quan Chi, Lord Shinnok, onun tılsımı ve söylediklerim dışındaki tüm bu perde arkası kehanetlerle karşı karşıya kalırsınız. Kehanete göre Tılsımı kim tutarsa ​​ölümsüzlüğe ve Eski Tanrıların gücüne sahiptir. Ancak Mortal Kombat dünyasında çok önemli olan Shinnok’un muskası Elder Gods tarafından ondan alınmıştır.

Quan Chi, Tılsımı geri getirmek için Scorpion ve Sub-Zero’yu aynı anda manipüle ederek buraya müdahale eder. Quan Chi, bire bir savaşmaktansa birbiriyle savaşmayı tercih etti. Özetle Quan Chi, Scorpion ve Sub Zero ikilisine parmağını bile kıpırdatmadan anlam vererek amacına ulaşmak istedi. Tüm bu bilgiler göz önüne alındığında, Quan Chi’nin sonsuz bir güç iştahına sahip olduğu da söylenebilir. Aslında kurnaz büyücü, günü geldiğinde efendisi Shinnok’a ihanet edecektir.

Raiden’ın Quan Chi’nin büyüsünü bozmasıyla ilgili bir hikaye daha olduğunu söyleyerek filmden biraz bahsedelim.

Amerikalı aktör Chris Casamassa, 1995 yapımı Mortal Kombat filminde Akrep’i canlandırdı, bu nedenle o döneme uygun.

Ancak 1997’de işler daha da karmaşık hale geldi. Chris Casamassa, şu anda bir Batman filmi üzerinde çalıştığı için Mortal Kombat devam filminde yer almıyor. Sadık dememin sebebi, J.J. Perry’nin bu filmde üç karakteri oynaması. Kaynaklar doğruysa J.J. Perry bu filmde Scorpion, Noob Saibot ve Cyrax’a hayat veriyor. Bence bu bir yük çünkü herkes maskeli bir karakter ama yapımcılar adına sizden özür dileyip sizi tebrik etmek istiyorum.

Takvim 2021’i gösterdiğinde Akrep karakterini usta oyuncu Hiroyuki Sanada canlandıracak. Hikaye, video boyunca bahsettiğimiz temalar üzerine kurulu. Klanı, ailesi ve kendisi Bihan tarafından katledilmiştir. Yüzlerce yıl sonra geri döner ve soyundan gelen Cole Young’ın tarafını tutarak intikamını alır.

 

Scorpion, çeşitli medyada tekrar eden bir kötü adam olarak görünür ve genellikle bir kötü adam olarak tasvir edilir, ancak o aslında bir kötü adam değildir. Bu da iyi değil. Scorpion’un en temel disiplini, ailesini ve klanını öldürenlerden intikam almaktır. Uzun bir süre Quan Chi tarafından manipüle edilir ama daha önce de belirttiğim gibi sonunda gerçeği öğrenir ve güdüleri buna göre şekillenir.

Dizinin yaratıcısı Edward Boone ve en sevdiğim Mortal Kombat karakteri Scorpion’un hikayesini okudum. Bu makale aşağıda bir video olarak da mevcuttur.

İlginizi Çekebilir