1. Anasayfa
  2. Oyuncu Donanımı

CPU nedir? CPU(İşlemci) Ne İşe Yarar ve Özellikleri

CPU nedir? CPU(İşlemci) Ne İşe Yarar ve Özellikleri
cpu nedir ve özellikleri
1

İçerik Tablosu

CPU Nedir? CPU, bilgisayarınızın kontrol merkezidir, bu nedenle doğru işlemciyi almak göz ardı edilemeyecek bir zorunluluktur. İşlemciler Bir PC’deki diğer tüm bileşenlere komut vermekten sorumludurlar, bu nedenle sizin çok iyi çalıştıklarından emin olmanız gerekir. Size şu anda piyasadaki en iyi seçenekleri sunmak için çok sayıda CPU’ların özellikleri üzerinde çalıştık. Şimdi CPU nedir, ne işe yarar gibi soruları ayrıntılı bir biçimde inceleyelim.

CPU Nedir Ve Ne İşe Yarar?

Bir CPU veya diğer adıyla işlemci, kullandığınız bilgi işlem cihazının teorik beynidir. Özünde, bir CPU belirli programlardan ve uygulamalardan talimatlar alır ve bunları yürütür. Günümüz sistemleri, tüm görevler için CPU’lara güvenmese de, benzersiz donanımı, çalışması için gereken sayılarla bilgisayarımızı beslemeye devam eder. Intel ve AMD, duymuş olabileceğiniz CPU üreticilerinin önde gelen iki ismidir.

Bir CPU Oyun Oynamak İçin Neden Önemlidir Ve Performansı Nasıl Etkileyebilir?

Geçmiş yılların oyunlarından farklı olarak, günümüz oyunları, işlemciye eskisi kadar çok güvenmiyor. Oyunların grafik olarak daha az talepkar olduğu zamanlarda, oyunun performans kazanımlarının çoğu işlem performansından gelirdi. Ancak o zamandan beri oyunlar, hesaplama taleplerinin çoğunu GPU’ya koyacak şekilde geliştirildi.

Bununla birlikte, CPU’lar bugünün oyunlarında hala önemli bir rol oynamaktadır. Sadece komutları yürütmekten sorumlu oldukları için, daha hızlı bir CPU teorik olarak oyunları daha hızlı çalıştırabilir. Bununla birlikte, bu işlemciler mutlak saf FPS’ye (Saniyedeki Kare Sayısı) çevrilmezler.

işlemci windows öğrenme

Hangi CPU’ya Sahip Olduğumu Nasıl Anlarım?

Bilgisayarınızda hangi CPU’ya sahip olduğunuzu öğrenmenin en kolay yolu, Sistem Ayarları aracılığıyla kontrol etmektir. Sistem Ayarlarına Windows> Ayarlar> Sistem> Hakkında yolunu izleyerek erişebilirsiniz “Hakkında” sekmesine girdikten sonra, bir “cihaz özellikleri” bölümü göreceksiniz. Burada tam olarak hangi CPU’yu çalıştırdığınızı görebileceksiniz.

Ayrıca bunu da okuyabilirsiniz:

En İyi Oyun İşlemcisi Nasıl Seçilir?

Bütçeniz, satın almak istediğiniz oyun CPU’sunun türüne ve ne tür bir performans elde etmek istediğinize karar vermede büyük bir faktör olacaktır. Kendinizi giriş seviyesi veya gelişmiş bir oyuncu olarak görmenize bağlı olarak, sizin için mükemmel CPU’lar bulunuyor. Öncelikle oyun bilgisayarının yapınızla uyumlu olduğundan emin olun. Bir sonraki CPU’nuzu satın almadan önce göz önünde bulundurmanız gereken ana faktörlerden bazıları şunlardır:

  • Çekirdek sayısı: Çekirdek sayısı, CPU’nun elindeki fiziksel çekirdek sayısıdır. Daha fazla çekirdek harika görünse de oyun açısından bize yardımcı olmuyor. Oyun, büyük ölçüde tek çekirdekli performansa dayanır, bu nedenle süslü bir 18 çekirdekli CPU’ya sahip olmak, oyun performansımız için fazla bir şey yapmaz. Oyuncular için CPU satın alırken bir numaralı kural; güçlü tek çekirdekli performansa sahip olanı seçmektir
  • Fiyat: Tüm donanım seçenekleri gibi, CPU’lar söz konusu olduğunda fiyat çok önemli bir faktördür. Neyse ki, bugünün piyasası şimdiye kadar gördüğümüz para işlemcileri için en iyi değerlerden bazılarını sunuyor. Bununla birlikte, düşük kaliteli ve yüksek kaliteli CPU’lar arasında hala büyük bir fark var. Bireysel CPU’lar arasındaki fiyat farkının her zaman farkında olun. Düşük seviyeden orta seviyeye geçmek, kelimenin tam anlamıyla bütçenize ek 1000 TL ekleyebilir.
  • cpu nasıl çalışır resim
    cpu nasıl çalışır özellikleri (cpu nedir)

CPU Performansınızı En Üst Düzeye Çıkarma

CPU Karşılaştırma

İhtiyacınız olan miktara karşı tam olarak ne kadar mevcut işlem gücünüz olduğunu görebilmeniz için CPU’nuzu kıyaslamak iyi bir fikirdir .

CPU Sıcaklığı

CPU’nuzun sıcaklığı çok yükselirse, tüm PC’niz muhtemelen kapanacaktır; bu, oyun oynamanın ortasındayken sinir bozucu olabilir. Bu nedenle, CPU sıcaklıklarının nasıl azaltılacağına kesinlikle bakmalısınız.

İşlemciye Stres Testi

Stres testi, oyun bilgisayarı bileşenlerinin kullanıldıklarında kararlılığını görmenin iyi bir yoludur. İşlemcinizin stres testi, işlevselliği ve oyun üzerindeki etkisi nedeniyle başlamak için çok iyi bir yerdir.

CPU Hız Artırma

CPU’nuzun saat hızını artırmak yani overclock yapmak, oyun bilgisayarınızın performansını gerçekten artırabilir.

yazımızı beğendiyseniz Oyun Post sitemizdeki farklı yazılarımızı inceleyebilirsiniz.

Bu yazımızı beğendiyseniz sitemizde bulunan 3 Basit Adımda PC’nizden Steam Nasıl Kaldırılır?  yazımızı inceleyebilirsiniz.

Bezer aramalar: CPU nedir kısaca, cpu nedir ve özellikleri, işleimci cpu nedir, işlemci nedir, cpu ne demek..