1. Anasayfa
  2. Oyuncu Donanımı

Oyun/Oyuncu Bilgisayarı Alırken Nelere Dikkat Edilmeli? 2021

Oyun/Oyuncu Bilgisayarı Alırken Nelere Dikkat Edilmeli? 2021
Oyun/Oyuncu Bilgisayarı Alırken Nelere Dikkat Edilmeli? 2021
0

İçerik Tablosu

Oyun/Oyuncu Bilgisayarı Alırken Nelere Dikkat Edilmeli? Laptop mu Masaüstü mü tercih edilmeli? En İyi Oyun Bilgisayar Markaları sizlere derledik.

Pandemi sebebi ile herkes evlere tıkılmış durumda. Bu nedenle karantinadan sıkılan insanlar kendilerine bir uğraş, bir eğlence veya zaman geçirecek bir aktivite bulmaya çalışıyor.

Genel olarak bakıldığında karantina sebebi ile evlere tıkılan insanların mobil veya video oyunlarına yöneldiği açıkça ortada. Tabi hali hazırda gününün çoğunu oyun oynayarak geçiren insanları saymazsak, yeni bir oyuncu kitle veya yeni bir oyuncu topluluğu oluştu diyebiliriz.

Geçmişten günümüze yaşı yeten hemen hemen herkes bir kerede olsa video oyunu oynamıştır. Bu oyunları oynayan insanlar yaşlıda olabilir genç de. Eski zamanlardan kalma oyunlar yaşı büyük olan oyuncuların aklının bir kenarında kalmıştır. Eskiye nazaran şimdiki video oyunları bir hayli gelişti. Gün geçtikçe yeni oyunlar çıkmaya devam ediyor ve çıkan her video oyunu, yapımcının yapmış olduğu bir önceki oyundan veya rakiplerinin oyunlarından her zaman bir adım önde olmak zorunda. Çünkü artık oyun piyasası eskisi gibi değil. Bu sektör çok büyümüş ve ilerlemiş durumda.

Artık günümüzde çıkan oyunlar eskiye nazaran çok daha fazla içerik, çok daha fazla performans sunmak zorunda. Bunun sebebi ise oyun sektöründe her geçen gün yeni oyunlar çıkarak rekabetin artması ve oyuncuların rakip oyunlar arasında kıyaslama yapmasıdır. Eski zamanda çıkmış bir oyun, genel olarak rakibi az olduğu için rekabet pek olmazdı. Oyuncular çıkan oyunları iyisiyle kötüsüyle oynar, beğenip beğenmediklerini söylerlerdi.

Günümüzde ise oyun sektöründe, çıkmış olan bir oyunun sadece türüne bakılacak olursa çok fazla rakibi, kıyaslanacak içerik çıkıyor. Buna örnek olarak CS:GO ve Valorant diyebiliriz. CS:GO, Valorant`a göre çok daha eski bir oyun. Çıktığı dönemde CS:GO ile rekabet edebilecek bir oyun bulunmuyordu. Günümüzde ise CS:GO gibi yapımların artık yeni çıkmış bir oyun olan Valorant ile kıyaslanması söz konusu. Bunun sebebi ise türlerinin aynı olması yani her iki oyunda FPS türünde bir oyun. Bu rekabet sadece Valorant değil farklı yapımlar da bu rekabetin içerisinde yer alıyor.

Günümüzde eskiye nazaran çok daha fazla oyun çıkması ve bu oyunların çok gelişmiş olması, eski oyuncuları tekrar bilgisayar başına oturtmuş durumda. Bu oyuncuların eski sistemler ile güncel oyunları oynaması imkansız gibi bir şey. Bu oyuncuların çoğu yeni sistemler yeni bilgisayarlar almaya başladı. Bu oyuncular yeni bir oyun bilgisayarı alırken çok dikkatli olmalılar. Piyasada eskiye nazaran çok fazla dikkat edilmesi gereken konu var. Alınacak olan bilgisayarın ucuz ve fiyatına göre performans açısından yeterli olmalı, kısacası fiyat performans ürünü olmalı. Oyunları kaldırabilmeli, teknik bir sıkıntı yaşatmaması gerekir. Sonuç olarak oyuncu bilgisayarı almak istiyoruz, performans en önemlisi.

Oyun/Oyuncu Bilgisayarı Alırken Nelere Dikkat Edilmeli? 2021
Oyun/Oyuncu Bilgisayarı Alırken Nelere Dikkat Edilmeli? 2021

Dikkat edilmesi gerekenler;

1. Bağımsız Ekran Kartı

Oyuncu bilgisayarı alırken Ekran kartı, dikkat etmeniz gereken en önemli detaylardan birisi bu olabilir. Çünkü oyunlarda alacağınız performans değerlerini en çok etkileyen parçalardan birisi ekran kartıdır. Alacağınız bilgisayarın FPS değerlerinin yüksek olması, ekran kartının ideal kare hızını sahip olması, kusursuz bir oyun deneyimi sağlar. Dolayısıyla bellek miktarını yüksek tutan modelleri tercih etmenizi kesinlikle tavsiyelerimiz arasında. Bunun dışında hali hazırda gelişen teknolojiye uyum sağlayan, gelişmiş ekran kartlarına sahip bilgisayarları tercih etmeniz çok önemli.

2. İşlemci

İşlemci bilgisayarın kalbi gibidir. Bilgisayarınızdaki performans değerlerinin çoğu bu parçaya bağladır. Bu parça özellikle oyun bilgisayarlarında çok önemlidir. Bunun sebebi oyunlar bilgisayarınızda en çok işlemciyi zorlar. Buna karşılık olarak oynadığınız oyunlara yeterli olan bir işlemci kullanmanız veya almanız, oyunlarda yüksek performans almanızı sağlar ve oyun zevkinizi arttırır.

Teknoloji her geçen gün geliştiği için her zaman güncel kalacak ve diğer parçalar ile uyumlu çalışacak bir işlemci kullanmanızı öneririz. Dolayısıyla maksimum verim ve performans almak için i7’nin de üzerinde performans sağlayan bir işlemci almaya veya kullanmaya özen gösterin. Maliyet artacaktır ama ne yazık ki oyun bilgisayarı ucuza kaçılabilecek bir bilgisayar değil. Oyunlar bilgisayarları en çok yoran ve performans açısından bilgisayarın sınırlarını zorlar.

3. Dual Storage

Oyuncu bilgisayarı almak istiyorsanız olmazsa olmazlarınızdan biride yeterli disk alanıdır. Bilgisayarınızın yeterli depolama alanının olması çok önemli. Bunun için sizlere yüksek kapasitelere sahip modelleri tercih etmenizi öneriyoruz. Tabi belirli durumlarda bu kapasite yüksek model tercih etmenize rağmen yetmeyebilir. SSD’ler ve PCIe SSD’ler performans açısından çok daha etkili oluyor. Bu durum hem oyun içi yüklemeleri ve ön yüklemelerin süresini ciddi manada azaltır.

4. Termal Denge

Belki de bir bilgisayarda en önemli parçalardan biride soğutuculardır. Bu durum özellikle oyuncu bilgisayarı için çok daha önemli bir durumdur. Bunun sebebi ise oyunlar bilgisayarların performanslarını oldukça zorlarlar. Buda tabi ki bilgisayarın ısınmasına neden olur. Yeterli soğutma işleminizi yapmazsanız bu size oldukça büyük sıkıntılar yaratacaktır. Sizlere tavsiyemiz güçlü fan soğutucuları tercih etmeniz. Bütçeniz biraz daha fazla ise sıvı soğutmayı tavsiye ederiz.

5. Ekipmanlar

Oyuncu bilgisayarı alırken, sadece bilgisayarı değil yanında almanız gereken ekipmanları da iyi seçmeniz gerekiyor. Kulaklı, klavye, mouse ne kadar kaliteli ve iyi olursa, oyundan o kadar zevk alırsınız. Kalitesiz ekipmanlar sizi bir süre sonra rahatsız etmeye başlayacaktır. Bu durum tabi ki oyun performansınıza yansıyacaktır.

6. Ses Sistemi

Ses sistemi de tıpkı ekipmanlar da olduğu gibi oyuncuya yönelik olan önemli bir özellik. Bu durumda kulaklık ve hoparlör olmak üzere ikiye ayrılıyor. Kulaklıkta, dikkat etmeniz gereken ses kalitesinin yanı sıra oyunda gerçekçi ses aktivasyonları. Oynadığınız oyuna göre ses takibi, biz oyuncular arasında dediğimiz gibi ses kasma olayını yapabiliyor olmanız gerekiyor. Kulaklığın sesleri doğru zamanda doğru yönden vermesi gerekiyor. Hoparlörde bu durum biraz daha esnetilebilir. Hoparlörde ses kasmanız mümkün değil, bu nedenle dikkat etmeniz gerek ses kalitesi olacaktır.

7. Ekran Boyutu

Oyuncu bilgisayarı alırken daha öncede belirttiğimiz gibi ekipmanlar çok önemli. Hiç kuşkusuz biz oyunculara en iyi olun deneyimini sunun ekipman monitördür. Alacağınız monitörün boyutu ve çözünürlüğü, bunun yanında özelliklerine dikkat ederek almanız çok önemli. Bu oyuncuların oyun deneyimini arttıracak en önemli etkenlerden biri.

Oyun Oynamak için Laptop mu Masaüstü mü?

Oyuncu bilgisayarı almak isteyen oyuncular için aslında cevap belli. Hiç kuşkusuz birçok oyuncu masaüstü bilgisayarları tercih edecektir. Bunun en önemli sebeplerinden biri sunmuş olduğu deneyim. Bu deneyim klavyenin, monitörün, mouse`nin birbirlerinden bağımsız olması. Bağımsızlıktan kastımız Laptop veya dizüstü bilgisayarların hem monitörünün daha küçük olması, bunun dışında klavyenin monitör ile birleşik olması.

Oyun Oynamak için Laptop mu Masaüstü mü?
Oyun Oynamak için Laptop mu Masaüstü mü?

Bur da biraz kafanız karışabilir. Bahsetmek istediğimiz şey masaüstü bilgisayarlarda klavyeyi istediğiniz gibi kullanabilmeniz, yani ister kendinize uzak veya uzak, ister dikey veya pareler olarak ayarlayabilmeniz. Bunun aynısı mouse içinde geçerli. Aynı şekilde monitörün hem boyutu hem de size olan uzaklığı ve yakınlığını sizin ayarlıyor olmanız.

Oyuncu bilgisayarı alacak olanlar bu bahsettiğimiz uzaklık ve yakınlık olayının yanı sıra, işin içinde performans gerçeği de var. İster istemez en iyi parçaları toplama şeklinde, yani her parçayı kendiniz seçerek istediğiniz performansı alma şansınız var. Laptop da ise bu durum daha farklı. Her ne kadar oyuncu bilgisayarı olsa da laptoplar masa üstü bilgisayarlar gibi toplama şeklinde parça takamıyorsunuz. Yani aldığınız laptop da hangi parçalar varsa o parçalar ile devam etmek zorundasınız.

Fakat şöylede bir gerçek var. Günümüz şartlarında markalar öyle oyuncu laptopları yapıyor ki masaüstü bilgisayarları aratmayacak şekilde. Bu laptoplar en az masaüstü kadar performans verebiliyor. Fakat fiyatlara bakıldığında toplama bir masaüstü bilgisayar yapmak yine daha mantıklı oluyor.

Oyun Oynamak için Laptop mu Masaüstü mü?
Oyun Oynamak için Laptop mu Masaüstü mü?

En İyi Oyun Bilgisayar Markaları

Bu markalar Öyle oyuncu bilgisayarı üretmeye başladılar ki, şu an dünyanın en popüler bilgisayar markaları konumunda. Her bir marka birbirinden iyi bilgisayarlar üretiyor. Bunların yanı sıra hem masaüstü hem de laptop olarak bilgisayar, ayrıca bilgisayar parçaları da üretiyorlar. Bu markalar sektörde kendilerini kanıtlamış olan markalar.

Bu markalar laptop kategorisinde en iyi markalar. Masaüstü anlamında markalar genel olarak parça ürettikleri için tek bir markanın hazır kasasını alan ve sıralayan pek yok. Toplama yapmak ve en iyi performansı çıkartmak insanların tercih noktası.

En iyi oyuncu bilgisayarı üreten markalar;

  • Monster: %38
  • MSI: %29
  • ASUS: %13
  • Lenovo: %6
  • HP: %3
  • Dell: %3
  • Acer: %2

Yazımızı beğendiyseniz Oyun Post sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Bu yazımızı beğendiyseniz sitemizde bulunan FPS arttırma yazılarımızı okuyabilirsiniz.

Bilgisayar almak isteyenler İtopya ve Vatan Bilgisayar sitelerini ziyaret ederek istediğiniz bilgisayarlara göz atabilirsiniz.

 

İlginizi Çekebilir