1. Anasayfa
  2. Geliştirici Haberleri

FreeDOS Nedir? Ne işe Yarar ?

FreeDOS Nedir? Ne işe Yarar ?

Bilgisayarınızı serbest bıraktınız mı? FreeDOS (FreeDOS, klasik DOS oyunlarını oynamanıza, eski iş yazılımlarını çalıştırmanıza, gömülü sistemler ve daha fazla uygulama geliştirmenize izin veren eksiksiz bir işletim sistemidir)

FreeDOS nedir?

FreeDOS, mümkün olduğu kadar çok DOS programıyla uyumlu olacak şekilde tasarlanmış ücretsiz bir işletim sistemidir. FreeDOS, x86/x86-64 bilgisayarlar için ücretsiz ve açık kaynaklı bir işletim sistemidir. FreeDOS, “FD” veya “Çatallı DOS” olarak da bilinir. FreeDOS adı, projeye bir bütün olarak veya özellikle sistemin çekirdeğine atıfta bulunabilir. Projenin resmi web sitesi freedos.org’dur.

FreeDOS eksiksiz bir işletim sistemidir. Küçük, kararlı, özelleştirilebilir ve güçlüdür. DOS 7.x’i destekleyen tüm donanımları destekler ve sizin gibi gönüllüler tarafından yüzlerce bilgisayarda test edilmiştir. FreeDOS, kullanıcılara bilgisayarlarına önceden yüklenmiş olarak gelen işletim sistemine (OEM) ücretsiz bir alternatif sağlamak için tasarlanmıştır.

FreeDOS, MS-DOS’u oluşturan bazı kişiler tarafından geliştirilmiştir. FreeDOS, geleneksel DOS oyunlarını oynamanıza, geleneksel iş yazılımlarını çalıştırmanıza ve gömülü sistemleri çalıştırmanıza izin veren eksiksiz, ücretsiz ve uyumlu bir işletim sistemidir.

FreeDOS, neredeyse hiçbir kısıtlama olmaksızın eksiksiz, ücretsiz (özgürlük anlamında) bir işletim sistemidir. Ayrıca çocukken sevdiğiniz bilgisayar oyunları da dahil olmak üzere istediğiniz yazılımı yükleyip çalıştırabilirsiniz. FreeDOS, MS-DOS ile uyumludur ve eski oyunlarınızı ve uygulamalarınızı bozmaz!

FreeDOS, klasik DOS’u ve bazı yeni oyunları oynamanıza izin veren ücretsiz bir işletim sistemidir. Windows veya OS X 10’un yerine geçmez, Doom ve Duke Nukem 3D gibi oyunların yerini alır. Freedos, Kendin Yap Özgürlüğü anlamına gelir ve Microsoft DOS işletim sistemine dayanır. Windows ve diğer işletim sistemlerinden farklı olarak, kullanıcıları kıtanın belirli bölgeleriyle sınırlayan herhangi bir kısıtlama yoktur. FreeDOS uyumluluğu
FreeDOS, DOS veya Windows’un lisanslı (veya korsan) sürümü olmayan bir bilgisayarı önyüklemek için kullanılabilen eksiksiz bir işletim sistemidir. FreeDOS’un en yaygın kullanımlarından biri, eski bilgisayarlarda IBM uyumlu bilgisayarları taklit etmektir. FreeDOS temel olarak size bilgisayarınızı açmanız, hiçbir şey yapmamanız ve tekrar kapatmanız için talimatlar verir.

FreeDOS, DOS ile uyumlu ücretsiz bir işletim sistemidir. Çoğu eski programı destekler ve gönüllüler tarafından geliştirilir. Bazı FreeDOS uygulamaları parted, fdisk ve scandisk’tir. FreeDOS™, MS-DOS ile tamamen veya neredeyse uyumlu bir işletim sistemidir. Bir komut satırı yorumlayıcısı (COMMAND.COM) içerir ve çoğu programı DOS 3.x sürümlerinden çalıştırabilir, ancak aynı zamanda onu MS-DOS’tan çok daha üstün kılan birçok gelişmiş özelliğe sahiptir. Kaynak kodu, ücretsiz bir yazılım lisansı altında eğitim amaçlı olarak mevcuttur. Kaynak kodunu inceleyerek, her gün kullandığınız işletim sistemlerinin iç işleyişi hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

FreeDOS 1.1 ve FD67 olarak da bilinen FreeDOS, 1996’da kuruldu ve Jim Hall liderliğindeki Özgür Yazılım Vakfı (FSF) ile OS/2 International (OS2I) arasındaki ortak çabanın sonucudur. Amaç, İnternetten ücretsiz olarak indirilebilen geniş bir uygulama koleksiyonuyla MS DOS gibi davranan GeoWize DOS uyumlu olmayan bir işletim sistemi geliştirmekti.

Bilgisayarınızı nasıl boşaltabilirsiniz? Freedos bir bilgisayar işletim sistemidir. Freedos, bilgisayarınızdaki Windows’un yerini alabilir ve hatta onu varsayılan işletim sistemi yapabilir. Ücretsiz, güvenli ve istikrarlı. Computer Freedos, x86 bilgisayarlar için ücretsiz bir işletim sistemidir. FreeDOS 1.2, DOS yazılımının serbestçe kopyalanmasına ve dağıtılmasına izin verir ve çoğu PC bilgisayarının BIOS’undan daha az bellek kullanır. Freedos’u bilgisayarınızda nasıl kullanacağınızı öğrenin. İlk olarak, bilgisayarınızı açın ve ilk önyükleme işlemini gerçekleştirin. Ardından, Windows 10’a geldiğinizde, seçtiğiniz başka bir işletim sistemine önyükleme yapmak için F8’e basın.

Freedos, aşağıdakiler gibi bir işletim sistemini çalıştırmak için gereken tüm temel özelliklere sahip bir işletim sistemidir: B. Önyükleme ve yükleme, ancak donanım için sürücü yok. Freedos, Windows‘a kurulabilir veya bağımsız bir sistem olarak kullanılabilir.

İlginizi Çekebilir