1. Anasayfa
  2. Geliştirici Haberleri

Bethesda’nın Yeni Oyunu Starfield Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Bethesda’nın Yeni Oyunu Starfield Hakkında Bilmeniz Gerekenler
starfield oyunu resim
0

Bu yazıda, Bethesda’nın yeni rol yapma oyunu Starfield hakkında bilinmesi gereken her şeyi derledik. Xbox ve Bethesda, birlikte düzenledikleri bir etkinlikte tartışmasız en iyi E3 2021 lansmanını gerçekleştirdi. Özlediğimiz The Elder Scrolls VI’dan bir haber göremezken, yeni bir fragman ve merakla beklenen Starfield hakkında bazı bilgiler yayınlandı.

Starfield’dan yeni rol yapma oyunu olarak bahsediyoruz, ancak tanıtımı 2018’e ve hatta daha öncesine dayanıyor. İlk olarak 2018 yılında The Elder Scrolls VI ile tanıtılan Starfield, Bethesda’nın sır gibi sakladığı bir oyundu. Herkesin favorisi Skyrim gibi bir açık dünya rol yapma oyunu olacak olan Starfield, yeni fragmanıyla bizleri etkilemeyi başardı.

Bethesda’nın uzun süren Fallout ve The Elder Scrolls serisinden sonra piyasaya sürdüğü ilk oyun olan Starfield, sırf bu nedenle bile oyun hakkında daha fazla bilgi edinme arzumuzu besliyor. Bu yazımızda ayrıca Starfield nasıl bir oyun olacak sorusunu yanıtlayacağız. Başta soru olmak üzere diğer birçok soruya da karşımıza çıkan bilgiler yardımıyla cevap vermeye çalışacağız.

2018 yılında oldukça kısa bir sinema fragmanı ile duyurulan Starfield, birçok oyuncunun merakla beklediği bir yapım. Starfield sadece yeni nesil oyun değil, Fallout serisi ve The Elder Scrolls hariç 25 yılı aşkın süredir ilk orijinal evren ve Bethesda oyunu olacak. Bu evrende, Constellation adlı hayatta kalan son uzay kaşiflerine katılacağız.

Ayrıca bunu da okuyabilirsiniz: İyi Bir Gamer Olmak İçin Yapmanız Gereken 9 Şey

Starfield Hayat Hikayesi Nedir?

Starfield’ın hikâyesi ne yazık ki hâlâ tam bir kapalı kutu. Neyse ki son yayınlanan fragman ile bu kutunun kenarından köşesinden bazı şeyler yakalamayı başardık. Starfield günümüzden yaklaşık olarak 300 yıl sonra geçecek ve biz oyuncular olarak Constellation isimli bir organizasyona dâhil olacağız. Constellation ise günümüzdeki NASA’ya benzetilebilir. Bunun yanı sıra Constellation birçok farklı uzay kaşifini bir araya getiren bir kurum olacak. Tabii bu organizasyon içerisinde görev alan belirli bir ana karakteri oynamayacağız.

Starfield, Skyrim ve diğer The Elder Scrolls oyunları gibi birçok kişiselleştirmeye izin veriyor. Bu şekilde bize sağlanan Starfield evreninde kendi karakterimizi yaratabilir ve hikayeyi istediğimiz gibi şekillendirebiliriz. Ayrıca Constellation, oyuna katılabileceğimiz tek grup olmayacak. Oyunda ilerledikçe birçok farklı gruba katılabilecek ve oyunda istediğimiz gibi ilerleyebileceğiz. Skyrim gibi, yüzlerce saat boyunca Starfield’ın başında oturmaya hazırlıklı olmalıyız çünkü Bethesda patronu Todd Howard’ın dediği gibi, Starfield şimdiye kadar yapılmış en büyük uzay rol yapma oyunu olacak.

Fragmanda görünen şemada, uzay kaşiflerinin ne olduğunu bilmedikleri bir yapı keşfettiklerini görüyoruz. Fragmanı inceleyen birçok kişi bu çizimlerdeki yapının eski uzaylı teknolojisi olduğunu düşünüyor. Bu, Starfield oynayarak gizemli antik uzaylı teknolojisini keşfedebileceğimiz anlamına geliyor. Fragmanda bile, kamera bu eski uzaylı yapısını gösteren çizimlerin hemen üzerindeyken anlatıcı; Bulduğumuz bazı şeylerin her şeyin anahtarı olabileceğini söylüyor. Dolayısıyla antik uzaylıların oyundaki amacımız ve ana olay örgüsü ile çok ilgili olduğunu düşünebiliriz.

Starfield Oyunu Nasıl Oynanacak?

Öncelikle Starfield, Skyrim ve Fallout 4 gibi hem birinci hem de üçüncü şahıs bakış açısıyla oynanabilecek. Fragmanda bunu görmesek de Todd Howard oyunun böyle olacağını doğruladı. Howard’ın da onayladığı gibi oynanışı etkileyecek bir diğer faktör de karakter özelleştirmesiyle ilgili. Howard’a göre Starfield’da bir karakter yaratırken tıpkı Cyberpunk 2077’de olduğu gibi karakterimizin hikayesini özelleştirebileceğiz. Bu ayarlar hem oynanışı hem de kurguyu değiştirecek.

Howard’ın Starfield hakkında yaptığı bir diğer önemli öneri de şüphesiz “Uzayda geçen Skyrim” sözü oldu. Bu söz aslında bize oyunun ana yönleri hakkında çok fazla bilgi veriyor. Bu söze göre Starfield evrenine girdiğimiz andan itibaren tıpkı Skyrim’de olduğu gibi büyük bir özgürlüğe sahip olacağız. Bu nedenle, oyunun başında onlarca saat geçirebilir, hatta oyunun ana planını atlayabilir ve sadece bu gezegenlerde farklı gezegenleri ve diğer insanları, uzaylıları veya yapay zekaya sahip robotları keşfedebilirsiniz.

Ayrıca bunu da okuyabilirsiniz: En İyi Pubg Nickleri, En Yaratıcı Pubg İsimleri 2021

Starfield Oyununda Uzay Gemisi Savaşları Olacak mı?

Starfiled’da uzay aracımızı bir dereceye kadar kontrol edebileceğimizi biliyoruz. Sonuçta, bu kadar geniş bir açık dünyaya sahip bir oyundan Star Wars Jedi: Fallen Order gibi sadece sinematografi ile haritadan haritaya seyahat etmeyi bekleyemeyiz. Ama bu kontrol ne ölçüde olacak? Henüz bununla ilgili bir bilgi bulunmazken, fragmanda gösterilen bazı detaylar Starfield’daki uzay gemimizde savaşıyor olabileceğimize işaret ediyor olabilir.

Fragmanın sonlarına doğru uzay gemisinin konsolunda “Silah” anlamına gelebilecek WPNS (Silahlar) ifadesini görüyoruz. Bunun altında ise biri MISS veya füze olmak üzere üç farklı silah bulunmaktadır ve bu silahın yanında HOT yani silah atışa hazır anlamındaki yazı yazıyor. Hepsinin altında SHLD ifadesi var. Muhtemelen bu, kalkanlar için de geçerlidir. Son olarak bu silah ve kalkan göstergelerine ek olarak kazanç göstergesi ve fren göstergesi bulunmaktadır. Tüm bu ifadeler ve göstergelerle uyumlu olarak, oyunda belirli bir düzeyde uzay gemisi savaşı olabileceğini düşünüyoruz.

İlginizi Çekebilir