1. Anasayfa
  2. İnceleme

İyi Bir Gamer Olmak İçin Yapmanız Gereken 9 Şey

İyi Bir Gamer Olmak İçin Yapmanız Gereken 9 Şey
en iyi gamer özellikleri
0

İçerik Tablosu

Oyunlar artık çok popüler. Pek çok genç de oyun sektörünü yakından takip ediyor ve oyun alanında en iyi olmak istiyor. Hayatta harika şeyler başarmak iyi bir planlama gerektirir. Bu kural bilgisayar oyunları için de geçerlidir. Bu yazıda da İyi Bir Gamer(oyuncu) 9 Özelliğinden bahsedeceğiz.

En İyi Gamer Özellikleri

1- Oyunun Detaylı Araştırmasını Yapın

Arkadaşlarınız tarafından sürekli olarak tanıtılan veya sıklıkla övülen oyunları oynamaya başlamadan önce oyun hakkında bilgi sahibi olmanız çok önemlidir.

Oynamak üzere olduğunuz oyuna genel bir bakış alın ve en iyi gamerların performansını izleyin. Twitch, Facebook Gaming, Nimo TV, Youtube Gaming gibi platformlarda canlı oynayan kişileri izleyerek oynamayı planladığınız oyun hakkında daha detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Bu araştırma ve gözlem, oyun planınızı geliştirme sürecinde size rehberlik edecektir. Ayrıca oyunun oyuncularını(gamerlarını) gözlemleyerek oyun paneline daha yakından bakma fırsatına sahip olacaksınız. Dolayısıyla oyunu oynamaya başladığınızda paneli, yönlendirmeleri, grafikleri ve genel taktikleri bildiğiniz için daha hızlı ilerleyebiliyorsunuz.

Ayruca bunu da okuyabilirsiniz: Oyun/Oyuncu Bilgisayarı Alırken Nelere Dikkat Edilmeli? 2021

2- Zamanı Planlayın

Oyuna başlamadan önce ilk aşamada size yardımcı olacağını ve rakibinizi kolayca yenmenize yardımcı olacağını düşündüğünüz bir plan yapmanızı öneririz. Rakibinize ve saldırılarınıza bağlı olarak oyun sırasında birçok şey değişse de, genel bir stratejiye sahip olmak kazanma şansınızı artırmanıza yardımcı olacaktır.
Ayrıca zor durumlarda uygulayabileceğiniz bir plana sahip olmak, oyun lehinize gitmediğinde oyunun gidişatını değiştirmek için panik yapmamanıza ve oyuna daha iyi odaklanmanıza yardımcı olacaktır.

3- Oyuna Konsantre Olmadan Başlamayın

Eğer oyun konusunda ciddiyseniz ve bu konuda ilerlemek istiyorsanız oyunu öğrenip gerekli planlamayı yaptıktan sonra oyunu konsantre olarak oynamaya başlayabilirsiniz.
Oyuna odaklanmak özellikle ilk adımda çok daha hızlı öğrenmenizi ve oyunun detaylarını anlamanızı sağlayacaktır. Bu sayede rakiplerinize karşı avantaj elde edebilir ve seviyenizi rahatça yükseltebilirsiniz.

4- Klavye/Konsol Tuşlarının Kolay Kontrolünü Sağlayın

Oyun sırasında ekranı tam olarak takip etmek ve düşmanın en ufak hareketini bile kaçırmamak için klavyeye/konsol’a bakmamalısınız. Bunu yapmak için klavye / konsol tuşlarına hakim olmanız gerekir. Bu alışkanlık, oyunu oynadıkça büyüyecek ve rakibinize karşı avantaj kazanmanızı veya ona denk gelmenizi sağlayacaktır.

Ayruca bunu da okuyabilirsiniz: En İyi Savaş Oyunları (PC için En İyi 10 Savaş Oyunu)

5- Sabırlı Ve Sakin Olun

Oyun sırasında rakibinizin dikkatini dağıtmak için çeşitli teknikler kullanabilir veya yanlış hamleler yapmanızı sağlayarak moralinizi bozabilir veya oyunu kaybettiğinizi düşündüğünüz anlar yaşayabilirsiniz. Bu gibi durumlarda yenilgiyi kabul etmek yerine önceki planlarınızı ve stratejilerinizi düşünün. Anında geri tepme taktikleri uygulayın ve tüm bunları yaparken sakin kalmaya çalışın. Ayrıca, bir takım oyunu oynuyorsanız, işler ters gittiğinde takım arkadaşlarınızın moralini yüksek tutmayı unutmayın.

6- Rakibinizi Küçümsemeyin

Oyunlarda en sık yapılan hatalardan biri rakibinizi hafife almaktır. Özellikle rakibinizin oyunun başlarında birkaç hata yapması, rakibinizi kolayca yenebileceğinizi düşünmenize neden oluyor ve bu noktada oyuna konsantre olmayı bırakırsanız büyük bir hata yapıyor olabilirsiniz. Çünkü rakibiniz taktiksel davranıyor olabilir veya oyunun başlarında başarısız olmuş ve ardından tamamen oyuna odaklanmış olabilir.

Aynı şekilde, bazen bir rakibin düşük rütbesi, oyunda yeni olduklarını ve onları kolayca yenebileceğinizi düşünmenize neden olabilir. Ancak, rakibinizin yeteneklerini yalnızca rütbesine göre değerlendiremezsiniz. Belki de bu, oyunu daha önce oynamış ve şimdi yeni bir hesap açan bir oyuncudur. Bu olasılıkları göz önünde bulundurarak, her oyunda elinizden gelenin en iyisini yapabileceksiniz.

7- Takım Oyunlarında Takım Bilinciyle Hareket Edin

Bir takım oyunu oynuyorsanız, oyun liderinin talimatlarını takip etmeli ve takım arkadaşlarınıza göz kulak olmalısınız. Dikkatlice dinlemek ve grup liderinin söylediklerini uygulamak oyunu kazanmanıza yardımcı olacaktır. Ancak takım lideri tarafından geliştirilen stratejiler sürekli sorun yaratıyor ve oyunu kaybetmenize neden oluyorsa bu aşamada farklı stratejiler geliştirmeye yardımcı olabilir veya takımın stratejileri size uymuyorsa başka takımlara katılabilirsiniz.

8- Oyunda Güçlerinizi Doğru Yerde Ve Gerektiğinde Kullanın

Çoğu oyunun özellik sınırlamaları vardır. Yeteneklerinizi nasıl edindiğinizi düşünün ve onları harcarken dikkatli olun. Zor kullanmadan gidebileceğiniz bir bölümde oyunun verdiği güç haklarını kullanmak sonraki adımlarda sizi zor durumda bırakabilir.

9- Daima Adil Oyunlar Oynayın

Oynarken hileli teknikler kullanmak sizi kötü hissettirecek ve oyunu kazansanız bile bunu hak etmediğinizi açıkça ortaya koyacaktır. Oyunları hileli yöntemlerle kazanmakla, kendi stratejilerinizi kullanarak kazandığınız oyunları oynamak arasında büyük fark vardır. Gerçek şampiyonlar her zaman adil oynar.

Benzer aramalar: gamer nedir, gamer özellikleri kısaca, gamer özellikleri nelerdir, en iyi gamer özellikleri..