1. Anasayfa
  2. İnceleme

Güvenli Online Oyun İçin 7 Kural

Güvenli Online Oyun İçin 7 Kural
güvenli online oyun resim
0

ESET uzmanları, oyun alanında güvende kalmaları yani güvenli online oyun için çocuklar, gençler ve online oyuncular için ipuçları paylaştı.

Sadece takma adlarla tanıdıkları yabancılarla işbirliği yapmak veya oyun oynamak çocuklar ve genç oyuncular için risk taşır. Ne yazık ki, saldırganlar genellikle oyunlara ve oyun gruplarına sızar. İnternet saldırganları genellikle kredi kartı bilgileri de dahil olmak üzere oyuncu hesaplarını ele geçirmek ister.

Siber zorbalık olarak adlandırılabilecek davranışlar sergileyen ve her şekilde başkalarını oyuna katılmaktan caydırmaya çalışacak kişilerin olabileceği göz ardı edilmemelidir. ESET uzmanları, çocukların yedi yaşında internette güvenli online oyun oynayabilmeleri için nelere dikkat edilmesi gerektiğini özetledi;

Güvenli Online Oyun İçin Yedi Kural

  • Oyunları Satın Alın

En yeni oyunları ücretsiz olarak indirmek cazip gelebilir, ancak önemli risklerle birlikte gelir. Daha önce birçok kez belirtildiği gibi, popüler oyunların “ücretsiz sürümlerinin” doğrudan bağlantıları veya torrent dosyaları, genellikle bilgisayar korsanları tarafından kasıtlı olarak dağıtılan virüslü dosyalara yol açar.

  • Yamayı Güncelleyin Ve Kullanın

İster akıllı telefonda, tablette veya güçlü bilgisayarda oynuyor olun, oyuncular cihazlarını her zaman güncel tutmalıdır. Bu güncelleme ihtiyacı, işletim sistemi, oyun istemcisi (Steam veya Origin gibi), oyunların kendisi ve tarayıcılar gibi diğer yazılımlar için de geçerlidir.

  • Bir Güvenlik Çözümü Kullanın

Oyun cihazları, kötü niyetli saldırıları tespit edip engelleyebilen, tehlikeli bağlantıları tespit edebilen ve bilgisayar korsanlarının kötü amaçlı yazılımlarını güvenle kaldırabilen sağlam bir güvenlik çözümü ile her zaman düzgün bir şekilde korunmalıdır. Günümüz çözümlerinin çoğunda, dikkatinizin dağılmasını önleyen bir oyun modu vardır, bu nedenle oyun oynarken gecikmeler veya kesintiler konusunda endişelenmenize gerek yoktur.

  • Güçlü Parolalar Ve İki Faktörlü Kimlik Doğrulama Kullanın

Saldırganlar, tahmin edilen şifreleri girmekte çok iyidirler. Bu nedenle, uzun ve güçlü şifreler kullanmak büyük bir fark yaratabilir. Güçlü parola yöneticileri, tüm parolalarını tek bir yerde oluşturup güvenli bir şekilde saklayabildiklerinden, oyuncuların kendilerini daha iyi korumalarına da yardımcı olabilir. Oyuncular ayrıca iki faktörlü kimlik doğrulamayı etkinleştirmelidir, çünkü bu, saldırganlar doğru parolayı tahmin etse bile saldırı girişimlerini önleyecektir.

  • Hile Yapmayın

Hileler oyunu kolaylaştırabilir ama aynı zamanda oyun deneyimini bozar ve oyuncuyu çeşitli tehditlere maruz bırakır.

  • Şüpheli Tekliflerden Kaçının

Bir şey gerçek olamayacak kadar iyiyse, muhtemelen gerçek değildir. Bu dijital dünyanın temel kuralları çerçevesindedir. Birçok oyuncu, bedava oyun veya özel teklif vaatlerine yanlış bir şekilde bağlanma tuzağına düştü ve ardından bunun için ödeme yapmak zorunda kaldı.

  • Yaşına Uygun Oyunlar Seçin

Bir ebeveyn olarak, çocuğunuz için güvenli bir oyun ortamı seçme konusunda kontrolün sizde olması sizin sorumluluğunuzdadır. Uzman forumlarında veya yönergelerinde yaşa uygun yönergeleri görüntüleyebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir