1. Anasayfa
  2. Haber

Alışkanlık Kaç Günde Bırakılır?

Alışkanlık Kaç Günde Bırakılır?

Alışkanlık Kaç Günde Bırakılır?:Hepimizin gün boyunca rutin olarak edindiğimiz iyi ve kötü alışkanlıklarımız var. Diş fırçalamak, sakız çiğnemek, sigara içmek ve diğer şeyler. Bu yazıda ilk olarak “Bir alışkanlık kaç gün kazandırır?” Sorusunu detaylandıracağız, ardından “Kaç gün ara vermeliyim?” Soruyla devam edeceğiz.

Alışkanlık oluşturmak kaç gün sürer?
Bunu daha önce duymuş olabilirsiniz. Bir şeyin alışkanlık haline gelmesi için 21 gün tekrar edilmesi gerektiğini söylüyorlar. 21’inde bu çalışmanın alışkanlık haline geleceği ve rutin olarak yapılacağı açıklanıyor.

Aslında buradaki 21 sayısı temsili bir sayıdır. Bu sayı, Dr. Yüz ameliyatı geçiren hastaların yeni yüzlerine alışmaları için 21 günleri olduğunu söyleyen Maxwell Maltz. Bu nedenle tam olarak 21 gün diyemeyiz.
University College London tarafından yürütülen araştırmada 96 denek içeren 12 haftalık bir çalışma yapılmıştır. Ortalama bir alışkanlık edinme süresinin 66 gün olduğu bulundu.

Ancak bu durum çok farklıdır. Böylece; En az 18 gün en fazla 254 gün olmak üzere arada büyük bir fark olduğunu görüyoruz.

Alışkanlıktan kaç gün vazgeçilir?

Aslında, bir alışkanlık oluşturmak ve bir alışkanlığı bırakmak ayrı kavramlardır, farklı kavramlar değildir. Benzerlik gösteriyorlar.

Psikolog Timothy Pychyl durumu şu şekilde açıkladı: “Bir alışkanlığı bırakmak, yeni bir alışkanlık, yeni bir tepki oluşturmak demektir. Eski alışkanlık hala var olacak ama daha az baskın olacak. Buradan anladığımız kadarıyla bir alışkanlığı tamamen ortadan kaldıramayız ama yeni bir alışkanlık edinerek eskisinin solup gitmesine izin verebiliriz.

Alışkanlığı bırakmamız kaç gün sürer? Bilim adamları, bu konuda net bir dönemi olmadığı konusunda hemfikirdir. Zaman içinde birçok değişken vardır; Kişilik, benlik saygısı, çevre koşulları, alışkanlık boyutu vb. Tüm bunlara rağmen bazı alışkanlıklar bir anda kaybolabilir. . Bir alkolik kişi alkolik komaya girdiğinde bu alışkanlığından kurtulabilir. Yani bir alışkanlıkla ilgili olumsuz bir durum ortaya çıktığında beyin o alışkanlığı olumsuz olarak görür ve onu ortadan kaldırmak ister.

Kötü alışkanlıkları kırmak için kullanılan en yaygın yöntem ikame yöntemidir. O alışkanlığı başka bir şeyle değiştiriyorsunuz, aynı anda aynı yerde başka bir iş yapmakla meşgul oluyorsunuz. Bu, alışkanlığı daha hızlı kırmanıza yardımcı olacaktır. Ancak, basmakalıp alışkanlıkları kırmanın kolay olmadığını ve hemen olmayacağını bilmelisiniz. İnsanlar alışkanlıklarının farkında olduklarında ve onları kıracak kadar kendilerine güvendiklerinde, her zaman başka bir şeye geçebilirler. Sen istedikten sonra hiçbir alışkanlık kalıcı olamaz.

Bu yazımızda sizlere Alışkanlık hakkında bilgi verdik…