1. Anasayfa
  2. Geliştirici Haberleri

Yapay Zeka Nasıl Yazılır? Yapay Zeka Nedir?

Yapay Zeka Nasıl Yazılır? Yapay Zeka Nedir?

Yapay Zeka Nasıl Yazılır? Yapay Zeka Nedir? : Bilgisayar biliminin bir dalı olarak kabul edilen yapay zeka (Yapay zeka); Makineler daha yaratıcı davranır ve gerçek insanlar gibi tepki verir. John McCarthy, yapay zeka kavramını ilk olarak 1955’te Dortmund Koleji’nde bilgi işlemle tanıştırdı.Yapay zekanın amacı, gerçek bir insanı taklit edebilen ve gerçek bir insanın yapabileceği gibi tepki verip öğrenebilen yapay bir mekanizma yaratmaktır.

Yapay zekanın geliştirme aşamasında; Öğrenme, ses tanıma, planlama ve problem çözme gibi önemli katmanlar vardır. Geliştirilen yaklaşık..AI örneği, bu katmanların birinde veya birkaçında büyük başarı elde etti. Örneğin, Apple tarafından geliştirilen Siri, kullanıcıların seslerini tanıyabilir ve sorgulara doğru yanıtlar verebilir.

Yapay zeka nedir?

Yapay zeka, en basitinden toplanan bilgileri tekrarlayarak kendini geliştirmesine olanak sağlayacak şekilde belirli görevleri yerine getirmek için insan zekasını taklit eden sistemler olarak tanımlanmaktadır. Yapay zekayı mevcut teknolojik sistemlerden ayıran en önemli özellik ise insan zekasını taklit edebilmesidir. sistem mevcut durumları gözlemleyerek ilgili durumu verilen parametrelere göre işler ve buna göre tepki verir. Bu süreçte yapay zeka, durumla ilgili verileri hızlı, yinelemeli ve akıllı algoritmalarla birleştirerek işler.

Yapay zeka nasıl çalışır?

Yapay zekanın gelişimi, bir insan zekası gibi çalışmasını sağlamak için pek çok çalışma yapılmış gibidir. Bu çalışmalarda bazı çalışmalar ağırlıklı olarak yapay zekanın iletişim kurabilmesi, alınan verileri işleyebilmesi ve çıktıya dönüştürebilmesi üzerine odaklanmıştır. Başlıcalarını sıralayacak olursak:

Doğal Dil İşleme
Makine Öğrenimi
Derin Öğrenme
Yapay Zeka Derin öğrenme algoritmaları ne kadar gelişmiş olursa, yapay zekanın performansı da o kadar iyi olur.

Özellikle birçok şirket, derin öğrenme ile geliştirilen yapay zeka ile rekabet ortamında şirketlerine büyük avantajlar sağlıyor.

Yapay zekayı nasıl hecelersiniz?

Yapay zeka, yüksek teknik cihazlar ve bilgisayar uzmanları tarafından yürütülen uzun çalışmalardan sonra doğar. Öncelikle yapay zekanın hangi alanda kullanılması gerektiği belirlenir. Daha sonra bu alandaki ihtiyaçlara uyarlanmışadet çözüm üretebilen yapay zeka kodlama çalışmaları gerçekleştirilir. Her yapay zeka için farklı yollar izlense de yapay zekanın çalışma prensibi temelde aynıdır.

Yapay zekaya ilk adım uygulamalar Zeka Yaz/Oluştur İlk önce programlama dilini bilmeniz gerekir. AI uygulamaları genellikle Python adlı bir yazılım dili kullanılarak oluşturulur. Python’un yanı sıra Lisp, Prolog, C++ veya Java da kullanılabilir.