1. Anasayfa
  2. Geliştirici Haberleri

Operatörlerde Numara Gizleme, Kapatma ve Gizlilik Açma 2021

Operatörlerde Numara Gizleme, Kapatma ve Gizlilik Açma 2021
Operatörlerde Numara Gizleme, Kapatma ve Gizlilik Açma 2021
1

İçerik Tablosu

Operatörlerde Numara Gizleme, Kapatma ve Gizlilik Açma, Vodafone, Turkcell, Türk telekom numara gizleme gibi konuları sizler için derledik.

Günümüzde birileri ile haberleşmenin en kolay yolu o kişiyi cep telefonundan aramaktır. Bu kişiler ile iletişime geçmek için cep telefonu numaranızı paylaşmanız gerekmektedir.

Peki numaranız yanlış ve kötü insanların eline geçerse veya numaranızı vermek istemediğiniz ancak ulaşmanız gereken birine numaranızı vermeden nasıl ulaşacaksınız? Bu tip soruların cevabı basit.

Birileri ile cep telefonu üzerinden numaranızı vermeden o kişi veya kişiler ile iletişime geçmenin en kolay yolu numaranızı gizliye almaktır. Bu sayede numaranızı almasını istemediğiniz kişiler ile iletişime geçebilirsiniz. Kullanmış olduğunuz operatörler bu özellikleri size sunuyor. Gizli numara açma, özel numara açma, özel numara kapatma, gizli numara kapatma, gibi özellikler operatörler de mevcut.

Peki bu işlemleri nasıl yapacağız. Kullanmış olduğunuz operatörler bu işlemleri nasıl gerçekleştiriyor bakalım.

Operatörlerde Numara Gizleme, Kapatma ve Gizlilik Açma 2021
Operatörlerde Numara Gizleme, Kapatma ve Gizlilik Açma 2021

Vodafone Numaranızı Gizliye Alma ve Kapatma

Vodafone gizli kapatma kodu, Vodafone gizli numara kapatma veya gizliye almak için yapmanız gerekenler.

Vodafone numara gizleme/numarayı gizliye açma veya kapama servisi sunmakta. Sunulan bu servis tüm abonelere kullanıma açık. Yapacak olduğunuz aramalarda numaranızın görünmesi veya görünmemesi yani gizli olması ile ilgili işlemlerinizi Vodafone Müşteri Hizmetlerini (Vodafone hattınızdan 542 ya da diğer operatör ve sabit hatlardan 0 (542) 542 00 00) arayarak işleminizi yapabilirsiniz.

Yapacak olduğunuz aramalarda numaranızın gizli kalmasını istiyorsanız yapmanız gereken; aramak üzere olduğunuz numaranın başına *31# yazmak. Bu işlem aradığınız kişinin yalnızca o defaya özel olarak numaranızı görmemesini sağlar.

Örnek: *31#05423568975

Bazı telefonu markalarında “Clir” servisi bulunmakta. Bu servis telefonun ayarlar kısmından açılıp kapatılabilmekte. Bunun dışında bir işlem yapmanıza gerek yoktur. Sunulan numara Gizleme Servisi tamamen ücretsizdir.

Operatörlerde Numara Gizleme, Kapatma ve Gizlilik Açma 2021
Operatörlerde Numara Gizleme, Kapatma ve Gizlilik Açma 2021

Vodafone Gizli Numaralara Açma ve Kapatma

Vodafone gizli numara açma, Vodafone özel numara kapatma, işlemleri için:

Telefonunuzu gizli numaralı arama almamak için Online Self Servis bölümümüzden yararlanabilirsiniz. Bunun dışında, Sesli Yanıt Sistemi ve SMS üzerinden de bu işlemleri yapabilirsiniz.

Gizli numaradan gelen aramaları veya çağrıları engellemek yani telefonunuzu gizli numaralara kapatmak için: GiZLi AC yazıp 7046’ya mesaj atabilir veya 7046 yi arayabilirsiniz. Gizli numaradan gelen çağrıları kabul etmek yani telefonunuzu gizil numaralara açmak için: GiZLi KAPAT yazıp 7046’ya mesaj yollayabilir, veya 7046’yi arayabilirsiniz.

“Vodafone Gizli Numaraya Kapalı” servisini aktif hale getirmiş olsanız bile; analog santrallerden, PBX’lerden ve Yurtdışından numarasız olarak gelecek olan aramalardan veya çağrılardan engellenememektedir. Roaming’te “Vodafone Gizli Numaraya Kapalı” servisi aktif halde ise gizlenmiş çağrılar (analog, PBX ve yurtdışı çağrılar hariç) engellenir.

Turkcell Numaranızı Gizliye Alma ve Kapatma

Turkcell gizli numara açma, Turkcell gizlı numara kapatma işlemleri için:

Turkcell`in kendi internet sitesinde alt kısımda bulunan “İşlem Merkezi” sayfasını açıp, Turkcell şifrenizle giriş yapın. Açılan sayfanın sol kısmında bulunan “Ayarlarım” seçeneğinin altında yer alan “Çağrı Ayarlarım” sayfasına girin. Numara gizleme/gösterme yani numara gizleme işlemini açma veya kapama işlemini yapabilirsiniz.

Ayrıca, telefonunuzdan hızlı bir şekilde “gizliden arama” yapmak için telefonunuzdaki “numara gizleme/gösterme” seçeneğini kullanabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken aramak istediğiniz numarayı tuşlamadan önce ilk olarak numaranın başına #31# yazınız. Ardından telefon numarasını 11 haneli şekilde yazın ve kendi numaranızı bu şekilde gizleyin.

Örnek: #31#05321234567

Bu işlemler ile telefonunuzdan istediğiniz numaraya kolayca gizliden arama gerçekleştirebilirsiniz. Bir sonraki aramanızda tekrardan numaranın başına #31# tuşlamadığınız sürece telefon numaranız görünür şekilde olur.

Operatörlerde Numara Gizleme, Kapatma ve Gizlilik Açma 2021
Operatörlerde Numara Gizleme, Kapatma ve Gizlilik Açma 2021

Turkcell Gizli Numaralara Açma ve Kapatma

Turkcell gizliye açma, Turkcell özel numara kapatma, Turkcell gizliye açma veya kapama işlemleri için:

Özel numaralardan gelen aramalara veya çağrılara hattınızı kapatmak istiyorsanız veya telefonunuzun ekranında “Arayan Numara Yok” yazısını görmek istemiyorsanız, istediğiniz zaman, istediğiniz yerde hattınızı özel numaraya kapatabilirsiniz. Bu işlemlerden Ücretsiz bir şekilde yararlanabileceğiniz Gizli Numaraya Kapatma servisi ile, numarasını gizleyerek yapılan aramalarda telefon ekranınıza düşmeden yani siz hiç görmeden, otomatik olarak engellenecek.

Sizi arayan taraf, sizi aradığında; “Aradığınız numara gizli numaralardan gelen aramaları kabul etmemektedir” bilgisini görecektir. Böylece, sizi arayan taraf numarasını gizliden çıkararak yeniden arama yaptığında artık size ulaşabilecek.

Gizli numaralardan gelen aramaları veya çağrıları engellemek gayet kolay ve basit bir işlem. Sizi gizli numaralardan arayanları engellemek için *253# numarasını tuşlamanız yeterli olacaktır. Ayrıca *253# numarasını tekrar tuşlayarak gizli numara engellemeyi iptal edebilirsiniz.

Türk Telekom Numaranızı Gizliye Alma ve Kapatma

Türk Telekom numara gizleme işlemi için:

Gizliden arama yapmak istiyorsanız, yani numarayı gizliye numara gizleme işlemi yapmak istiyorsanız bu işlem çok kolay. Bu işlem herkesin tercih ettiği işlem yani kod kullanarak yapılan arama işlemi. Türk Telekom abonelerinin, numarasını görmesini istemediği yani numara gizleme işlemi yapmak isteyen kişileri  ararken numaranın başına #31# kodunu yazmaları yeterlidir. Bu sayede  arama yapılan numara, Türk Telekom kullanıcısının numarasını görmez. Yani numarayı gizliye almış olursunuz. Eğer gizli numaradan arama yapmak istemiyorsanız, yani gizli aramayı kapatmak istiyorsanız, numaranın başına kodu yazmamanız yeterlidir.

Operatörlerde Numara Gizleme, Kapatma ve Gizlilik Açma 2021
Operatörlerde Numara Gizleme, Kapatma ve Gizlilik Açma 2021

Türk Telekom Gizli Numaralara Açma ve Kapatma

Türk Telekom özele açma, Türk Telekom gizliye açma, Türk Telekom özele kapatma, Türk Telekom gizliye kapatma işlemleri için:

Sizi arayan gizli numaralardan gelen çağrıları ve aramaları engellemek veya alabilmek için telefonunuzun arama kısmına *253# yazarak arama yapmanız yeterli.

*253# ye arama yaptığınızda, gizli numaralardan arama ve çağrı engelleme servisi mevcut durumunu değiştirecek yani aktif ise deaktif, deaktif ise aktif hale getirilecek ve telefon ekranınızda durum ile ilgili bilgiyi görebileceksiniz.

Bu işlemleri mevcut operatörlerin internet sitesi üzerinden gerçekleştirmek isterseniz işte siteler.

Vodafone internet sitesine ulaşmak için tıklayın.

Turkcell internet sitesine ulaşmak için tıklayın.

Türk Telekom internet sitesine ulaşmak için tıklayın.

Yazımızı sevdiyseniz Oyun Post sitemizdeki başka yazılara da bakabilirsiniz.

Yorumlar (1)

  1. Numara gizlemek bu kadar kolaymıymış. Çok teşekkürler

Bir yanıt yazın